Dziś Dzień Grzeczności Za Kierownicą
Piątego dnia kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności Za Kierownicą. Jak jest z kulturą jazdy w naszej Gminie?
Według badań ponad 80 procent kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu jest świadkiem agresywnego zachowania na drogach, a ponad 30 procent przyznaje się, że nie są wolni od braku kultury jazdy. Czy nasi kierowcy oprócz świadomości zasad ruchu drogowego, potrafią się również odpowiednio zachować?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nic nam nie wiadomo na przykład o nielegalnych wyścigach po drogach naszej Gminy, ale czy tylko w ten sposób okazuje się agresję za kierownicą? A co choćby z ustąpieniem pierwszeństwa, uwagą na pieszych czy odpowiednim parkowaniem? Tu chyba jest trochę gorzej i na pewno każdy z czytających ten artykuł mógłby przywołać jakiś przykład, który to obrazuje.
Samochodów jest coraz więcej, kierowcą dziś jest prawie każdy. Musimy mieć na to wzgląd i pamiętać, że za kierownicą również jesteśmy rozliczani z tego jak się zachowujemy. Nie jesteśmy tu anonimowi i konsekwencje mogą być większe niż niepozdrowienie sąsiada.
O czym w takim razie należy pamiętać i stale praktykować? Policja zawraca uwagę, aby nie krzyczeć na innych uczestników jazdy, uważać na pieszych czy pojazdy uprzywilejowane, parkować w wyznaczonych miejscach, pomagać sobie włączać się do ruchu lub gdy ktoś potrzebuje pomocy. To oczywiście nie wszystkie wytyczne, ale warto się do tego stosować. Najlepszym miernikiem naszego zachowania niech będzie świadomość jak chciałbym, aby zachowywał się wobec mnie inny kierowca i stosujmy to. Kultura dużo nie kosztuje, a nawet może ratować życie.
Foto: auto.dziennik.pl