Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik, który chciał podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat jaworzyńskiej strefy ekonomicznej. Jego konkluzje były przyczyną powstania poniższego tekstu. Oto jego treść.
Strefy ekonomiczne to obszary, gdzie prowadzenie działalności gospodarczej odbywa się na preferencyjnych warunkach. W ramach jednego projektu inwestycyjnego przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnień podatkowych (PIT lub CIT). Przedsiębiorca może również skorzystać z innych źródeł pomocy publicznej, jak np.: z dotacji unijnych, grantów rządowych, czy z dofinansowania na tworzenie nowych miejsc pracy, a także ze zwolnień z podatku od nieruchomości. Pomoc ta może być dowolnie łączona, jednak kumulacja tych środków nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy publicznej.
Jaworzyńska podstrefa będzie częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, która powstała już w 1997r. Jednak jej dynamiczny rozwój rozpoczął się po wstąpieniu Polski do UE w roku 2004. Warto przy tym podać kilka faktów makroekonomicznych z tamtego okresu.
W 2004r. płaca minimalna w Polsce wynosiła 824 zł, a bezrobocie w skali kraju sięgało 20%. Dobitnie pokazuje to jak bardzo potrzebowaliśmy kapitału i nowych inwestycji. Atrakcyjność Polski połączona ze szczytem koniunktury światowej była na bardzo wysokim poziomie. Zmianę jaka dokonała się na przestrzeni ostatnich 15 lat doskonale obrazują następujące liczby. Bezrobocie zmniejszyło się w stosunku do roku 2004 o blisko 70% , a płaca minimalna wzrosła prawie 3-krotnie. Jeżeli obecnie, tylko w naszym powiecie uzbrojone tereny inwestycyjne są dostępne w każdej gminie (z wyjątkiem Marcinowic) to zasadne wydają się pytania dlaczego dopiero teraz? Czy aby ostatnie 15 lat nie zostało w tej kwestii zmarnowane? Dziś praktycznie każda gmina w naszym regionie posiada kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt uzbrojonych hektarów dostępnych pod inwestycje. Przykładowo mała gmina Dobromierz posiada blisko 80 hektarów! Jaworzyna Śląska ze swoimi 6 hektarami wypada na tym tle delikatnie mówiąc skromnie. Zgodnie z przepisami specjalne strefy ekonomiczne mają zagwarantowane funkcjonowanie na obecnych zasadach tylko do 31 grudnia 2026. Pytanie jak to będzie funkcjonowało po roku 2026 i jaki to będzie miało wpływ na decyzję potencjalnych inwestorów pozostaje otwarte. Czy to oznacza, ze jaworzyńska podstrefa nie ma szans na inwestora? Oczywiście ma! Kazus Jawora i słynnej inwestycji Mercedesa doskonale pokazuje, że poza aspektem ekonomicznym istnieje bardzo ważny czynnik polityczny. Potencjalną szansą jest także niski próg wejścia, który wynosi tylko 100 tysięcy euro. Daje to możliwości do pozyskania mniejszych inwestorów. W związku z powyższym jakie silne strony posiada Jaworzyna Śląska? Przede wszystkim mamy doskonałe położenie geograficzne oraz perłę w koronie, czyli węzłową stację kolejową. Niestety jej ogromny potencjał od wielu lat jest niewykorzystany i prawdopodobnie podstrefa nic w tym aspekcie nie zmieni.
Pozostaje jeszcze bardzo często pomijany aspekt moralny. Jeżeli potencjalny inwestor w jaworzyńskiej podstrefie dostanie wieloletnie zwolnienia podatkowe, a jednocześnie mieszkańcom, drobnym i większym przedsiębiorcom działającym w naszej gminie od wielu lat nakłada się maksymalnie możliwe w Polsce stawki, to nie jest to sytuacja z której powinniśmy być dumni. Tym bardziej jeżeli dołożymy do tego koszty związane ze stworzeniem tych uzbrojonych terenów oraz infrastruktury wokół nich. Pomimo dofinansowania z UE dalej są to miliony złotych z budżetu gminy. Oczywiście podstrefa daje też pewną szansę, przecież zawsze warto inwestować, nawet jeżeli niektóre możliwości uciekły bezpowrotnie. Jednakże przy tego typu inwestycjach warto brać pod uwagę interes wszystkich mieszkańców. W końcu taka gmina jak Jaworzyna wcale nie potrzebuje jednej, dużej czerwonej wstęgi. Potrzebuje setki wstążeczek, które się zakorzenią, wybudują domy, założą działalność gospodarczą, a przede wszystkim stworzą lokalną społeczność.
(du)
Foto: Michał Dyderski - So Fly MD