O pomnikach w Witkowie i Milikowicach
Kolejny raz ruszamy śladami historii naszej Gminy. Dziś napiszemy kilka słów o pomnikach we wsi Witków i Milikowice. Jeden istnieje i stoi do dziś, drugi niestety musimy już dziś tylko wspominać.
Na łamach Wieści pisaliśmy już o nieistniejącym pomniku w Piotrowicach (link do artykułu tutaj). Dziś napiszemy o podobnych pomnikach ofiar pierwszej wojny światowej. Były to obeliski, które dawały wyraz pamięci o poległych i zaginionych niemieckich mieszkańcach danej wsi. Tradycja ta była dość powszechna i podobne pomniki powstawały w wielu miejscach na terenie ówczesnej Rzeszy.
Pierwszy, który zachował się do dziś, stoi za kościołem pw. Matki Bożej Fatimskiej w Witkowie. Pierwotnie stał przed kościołem ewangelickim, który został przemianowany za naszej bytności na katolicki. Pomnik ten uroczyście odsłonięto w latach 20-tych ubiegłego wieku. Omawiany obelisk jest w kształcie krzyża, na którym wykuto miecz (jako symbol rycerskości i sprawiedliwości) z dwoma datami: 1914 oraz 1918. Po bokach wyryto nazwiska mieszkańców tej wsi, którzy walczyli i polegli na frontach I wojny światowej.
W Milkowicach podobny pomnik jest już dziś historią. Stał on w centrum wsi obok głównej drogi. Był to obelisk w kształcie iglicy poświęcony również ofiarą pierwszej wojny światowej. Obok pomnika pamięci posadzono dwa dęby, który miały strzec tego miejsca. W 1948 r został on przebudowany na pomnik z figurą NMP. Do dziś pozostały na miejscu dwa wyrośnięte dęby oraz pierwotna podstawa pomnika, która posłużyła polskim osadnikom do realizacji swojego pomysłu.
Na terenie naszej Gminy możemy co rusz spotkać ślady bytności starych mieszkańców. Są to ślady, które często zostały wchłonięte przez naszą rzeczywistością. Dodać tu należy także, że tendencją ogólnie na ziemiach odzyskanych było niszczenie lub przekształcanie miejsc pamięci o ludności niemieckiej po to, aby zaznaczyć swoje miejsce na nowo zasiedlonym miejscu, a także często, aby zapomnieć o gehennie wojennej. Warto jednak pamiętać o takich miejscach i znać ich historię.
(mb)
Foto: Wieści Gminne, labiryntarium.pl, polska.org