Skąd nazwa Jaworzyna Śląska ?
Większość z nas wie, że kiedy powstało nasze miasto nazwano je Königszelt, co oznaczało namiot króla. Skąd zatem nazwa Jaworzyna Śląska po przyłączeniu ziem odzyskanych do Polski?
Według prof. Stanisława Rosponda, wielkiego znawcy naszych ziem, Przewodniczącego Ustalania Nazw Miejscowości na Śląsku, do naszego miasta od średniowiecza przypisana była nazwa topograficzna Jaworowa i taką można znaleźć w średniowiecznych dokumentach. Jawor był bardzo cenionym drzewem w średniowieczu i na jego cześć nadawano wiele nazw. Przykładem może tu być miasto leżące nie daleko nas, czyli Jawor.
Nazwa Jaworzyna nie jest jednak pełnym oddaniem pierwotnej nazwy i nawiązuje luźno do lasu jaworowego czyli potocznie jaworzyny. Jaworzyna Śląska - nazwa którą używamy do dziś, została nadana urzędowo 12 XI 1946. Ustaliła ją specjalnie powołana przez powojenne władze Komisja Ustalania Nazw Miejscowości. Jej zadaniem było nadawanie polskich nazw miastom i wsiom przyłączonym do Polski. Starano się przy tym, aby nazwy oddawały dawne polskie brzmienie, a przynajmniej żeby nawiązywały do miejsca, w których się znajdują. Należy tutaj dodać, że raz nadana nazwa urzędowo była oficjalnie przyjętą i jakiejkolwiek używanie innych, nawet potocznych nazw, było zagrożone sankcjami administracyjnymi.
Swoją drogą ciekawe jak spolszczali sobie nazwę naszego miasta nowo przybyli mieszkańcy. Jakich używali nazw na określenie miejsca w którym się znajdowali przed nadaniem oficjalnej nazwy? Jeżeli ktoś z czytelników wie coś na ten temat, zachęcamy do podzielenia się z nami tymi informacjami.
Źródło: Słownik nazw geograficznych Polski zachodniej i połnocnej, Polskie Towarzystwo Wydawniczne, 1951, Gazeta „U nas” listopad 1992
Zdjęcie: polskieradio.pl
Dodaj komentarz