O pomijanych cennych zabytkach w Starym Jaworowie...
Dziś, 21 maja obchodzimy wspomnienie św. Jana Nepomucena. W kontekście Jego święta warto napisać o jego zaznaczeniu się na mapie naszej Gminy.
Św. Jan Nepomucen urodził się w miejscowości Pomuk w Czechach. Kształcił się w Pradze i w Padwie. Był kanonikiem kolegiaty praskiej św. Idziego i wikariuszem generalnym arcybiskupa Pragi Jana z Jenštejna. Został uwięziony na rozkaz króla Wacława IV Luksemburskiego (1361-1419) za obronę praw Kościoła, a następnie zrzucony z mostu Karola do rzeki Wełtawy dnia 20 marca 1393 roku. Dziś to jeden z głównych patronów Czech oraz dobrej spowiedzi.
Jeżeli mówimy o tym świętym, nie sposób nie wspomnieć o jego okazałym pomniku, który mimo, że stoi przy głównej drodze jest dziś prawie niezauważalny. Na głównym skrzyżowaniu we wsi Stary Jaworów, dziś na posesji nr 49, stoi za ogrodzeniem stara, barokowa figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena, która pochodzi najprawdopodobniej z 1729 roku. Jest ona przedstawiona w sposób modelowy jeżeli chodzi o tradycję i ujęcie jego sylwetki w kulturze. Święty Jan Nepomucen ukazany jest w stroju kapłańskim, czyli w sutannie, rokiecie i birecie. W ręce trzyma krzyż i księgę. Po drugiej strony ulicy, stoi bardziej zauważalna, również barokowa, figura Najświętszej Marii Panny pochodząca z 1733 roku. Obie opisane figury są utrzymane w podobnej tonacji i stylu. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że pochodzą one z tej samej pracowni.
Dziś mimo wiedzy, gdzie stoi figura św. Jana trudno ją dostrzec i rozpoznać, ponieważ opleciona jest gęsto bluszczem, który utrudnia jej identyfikację. Trochę lepiej jest z drugą figurą, która stoi ogradzana małym płotkiem przy głównej drodze. Mimo zapomnienia o tych zabytkach jest to bezsprzecznie nasze dziedzictwo pokazujące bogatą przeszłość naszej Gminy.
O tym co można znaleźć w sąsiedztwie opisanych zabytków, przeczytacie Państwo w jutrzejszym artykule.
Marcin Burski
foto: Wieści Gminne
Dodaj komentarz