A czy Ty dbasz o to jak mówisz?
W 1952 roku, pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Na pamiątkę tych wydarzeń UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.
Trzeba przyznać, że nie posługujemy się najprostszym językiem. Trudna gramatyka, szeleszczące słowa, to tylko niektóre z kłopotów jakie sprawia nasz język przy jego nauce. Ma on jednak w sobie coś co pociąga, co sprawia, że jest naprawdę ciekawy.
Tutaj nasuwa się refleksja czy zdajemy sobie z tego sprawę na co dzień posługując się nim, czy dbamy o jego poprawność, czy staramy się go upiększać zwiększając gamę barwnych słów. Rachunek sumienia w takim dniu jest chyba każdemu potrzebny. O to jak mówimy nikt za nas nie zadba.
Wszyscy wiemy, że nasz język przez okres swojego kształtowania wchłaniał różne naleciałości. Często była to łacina, francuski, niemiecki, włoski, był moment kiedy wszystko na potęgę było amerykanizowane. Dziś ten problem jest chyba o wiele bardziej złożony, ponieważ oprócz różnych zapożyczeń, szturmem w nasze życie wtargnęła cyfryzacja, która wszystko uprościła do potrzeb komunikacji. Cyfryzacja dziś często posługuje się na zasadzie obrazków tzw. emotikonów, które maja zastąpić słowa, emocje. Ta sprawa wymaga jednak odrębnego potraktowania, więc dziś nie będziemy się w nią wgłębiać.
Walka o nasz język, jego tożsamość trwa każdego dnia w każdym z nas. Za moment może się okazać, że np. nikt już nie będzie używać słowa kwadrans w odniesieniu do czasu. Nie piszemy tu już o takim słowie jak "atoli" czy "tudzież", które często jeśli jest dziś używane to w złym znaczeniu. Dbajmy o niego, pamiętajmy ile sprawiłoby nam radości, gdybyśmy go usłyszeli na drugim końcu świata, w obcym otoczeniu.
Na koniec ciekawostka. Zrobiono kiedyś badania wśród Polaków jakie słowo jest najczęściej używane w złym kontekście. Słowem tym okazało się „dywagować”. Zastanówmy się w jakim odniesieniu go używamy, a potem sprawdźmy co ono oznacza poprawnie.
Foto: czytanieglobalne.edu.pl
Dodaj komentarz